en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Ring toruński

 
Zwiedzanie, informacje
 
Zachodnie i północne obrzeża Starego Miasta opasa zespół reprezentacyjnych gmachów publicznych, zlokalizowany na miejscu zlikwidowanych w 2. poł. XIX w. średniowiecznych murów obronnych i fos. Na wschodzie natomiast powstała w końcu XIX w. nowa dzielnica z reprezentacyjnym placem i kościołem św. Katarzyny.
W ten sposób na długości prawie 2 km - zachodnim, północnym i wschodnim obwodzie Średniowiecznego Zespołu Miejskiego podziwiać można całkiem udaną architekturę XIX w. (ulice: Fosa Staromiejska - Wały Sikorskiego - L.Szumana - plac św. Katarzyny -  Warszawska)
 
 
 
W latach 70. i 80. XIX w. władze pruskie zdecydowały (nie bez sprzeciwu mieszkańców) o rozbiórce znacznych odcinków toruńskich średniowiecznych murów obronnych z basztami, bramami i zasypaniu towarzyszących im fos. W ten sposób z dawnego 3 km potężnego pasa podwójnych murów zlikwidowano dwie trzecie długości. Średniowieczne systemy obronne stawały się wówczas bezużyteczne w obliczu ciągłego rozwoju artylerii, sposobów obrony twierdz i sposobów prowadzenia wojen (>>) i stąd podlegały rozbiórce. Jednak przypadła ona na okres fascynacji gotykiem. Paradoksalnie okazuje się więc, że kwestia konserwacji i ochrony zabytków nie była wystarczająco stosowana w Toruniu, podczas gdy w tym samym okresie i na fali tego samego założenia o gotyku jako "niemieckim stylu narodowym" prowadzono prace konserwatorsko-remontowe i regotyzacyjne na zamku krzyżackim w Malborku. Tymczasem poszanowania dla gotyku w tym względzie w Toruniu nie dostrzeżono.
 
Z drugiej jednak strony otoczony tzw. wewnętrznym pierścieniem fortyfikacji Toruń był przez średniowieczny system obronny ograniczony przestrzennie w rozwoju, brakowało miejsca pod rozbudowę miasta poza historyczne śródmieście. Stąd decyzja o pozyskaniu terenów w miejscu zburzonego pasa murów i zniwelowanych fos. Zwłaszcza, że konieczność wzniesienia nowych obiektów publicznych była w Toruniu pilna pod koniec XIX w. Według przyjętego planu na miejscu północnego i zachodniego odcinka rozebranych średniowiecznych fortyfikacji rozpoczęto wtedy wznoszenie ważnych dla miasta budynków urzędowych i in. gmachów publicznych. Po stronie wschodniej natomiast zbudowano nową dzielnicę Wilhelmstadt (Przedmieście św. Katarzyny) wraz z reprezentacyjnym placem św. Katarzyny, a po stronie południowej-nadwiślańskiej pozostawiono ciąg murów miejskich. 
Powstały więc reprezentacyjne gmachy użyteczności publicznej pierścieniem opasające Średniowieczny Zespół Miejski od strony zachodniej i północnej, wraz z ulicą Wallstrasse (w okresie międzywojennym Wały, ob. Wały Sikorskiego i Fosa Staromiejska). Ulica ta pełniła też ważną rolę komunikacyjną.
 
Zabudowa historycznych centrów miast w formie pierścieni na miejscu rozbieranych średniowiecznych systemów obronnych była w 2. poł. XIX w. charakterystyczna dla wielu europejskich miast, a dziś najbardziej znany jest reprezentacyjny Ring wiedeński.
 
Zobacz też: Wycieczka z przewodnkiem "Ring i Przedmieście św. Katarzyny" tutaj.
 
 
 
 

Najważniejsze budowle toruńskiego ringu:

 

Sąd Rejonowy
 
Bank Rzeszy
(ob. Muzeum Uniwersyteckie) 
Szkoła Rzemieślnicza
(ob. Collegium Maius UMK)
     
Centrum Sztuki Współczesnej
(bud. 2008 r.)
Teatr im. W. Horzycy
 
Urząd Marszałkowski
(bud. 1932 r.)
     
Urząd Powiatu i Starostwa
(ob. Urząd Miasta
Kościół św. Szczepana
 
Policja
     
Straż pożarna
Bank Rolny
(bud. 1939 r.)
Plan Torunia z 1912 r. z zaznaczonymi obiektami ringu

 

 

drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 28-09-2017 12:05
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):