en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Posthalternia

Stała toruńska stacja pocztowa została zorganizowana w 1650 r. przy ul. Rabiańskiej 120 na Starym Mieście (obecnie ten dawny numer to oficyna kamienicy przy ul. Żeglarskiej 7 (dziś mająca adres ul. Rabiańska 1) oraz wschodni spichrz przy ul. Rabiańskiej 3, które niegdyś połączone były w jedną nieruchomośćo numerze 120).
Natomiast najstarszy regularny szlak pocztowy, łączący Toruń z Gdańskiem i Wrocławiem przez Poznań funkcjonował od 1573 r. W 1604 r. został on uregulowany specjalną ordynacją pocztową wydaną przez Radę Gdańska w porozumieniu z Radą Torunia, określającą funkcjonowanie służby posłańczej na tym szlaku.
Tymczasem najstarsze toruńskie połączenia pocztowe datują się na XIII w. Toruń posiada długie i duże tradycje pocztowe. Już w XIII w. kancelaria miejska Starego Miasta Torunia posiadała swoje służby posłańcze do przesyłu korespondencji między miastami, zwłaszcza hanzeatyckimi i pozostałymi pruskimi, i władzami zakonu krzyżackiego, a także do wykonywania swojej władzy na terenie miasta i jego patrymonium.
 
Postahalternia toruńska przy ul. Rabiańskiej 120 (obecnie 1 i 3/1) w 1654 r. - po oficjalnym przyłączeniu Torunia do królewskiej poczty powszechnej ustanowionej dla Prus Królewskich - stała się ważną stacją poczty królewskiej. Tutaj zatrzymywały się wozy pocztowe (później dyliżanse) na wymianę korespondencji oraz koni.
Najsłynniejszy toruński kierownik poczowy, Jakub Kazimierz Rubinkowski, wyróżnił się tworząc przy stacji pocztowej swoistą agencję informacyjną i stając się redaktorem gazet pisanych, które kolportował do wielu czołowych osobistości Rzeczypospolitej.
 
 O historii poczty w Toruniu tutaj.
 
Budynek mieszczący posthalternię w latach 1650-1819.
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 02-05-2019 23:25
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):