en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Bastion Menniczy

Bastion Menniczy jest dziś najbardziej widoczną w przestrzeni miasta pozostałością potężnych barokowych toruńskich obwarowań bastionowych z okresu 1629-1631. Pozostałe 8 bastionów uległo przekształceniom i zniwelowaniu w XIX i na pocz. XX w.
Bastionowa twierdza toruńska z tego okresu należała do kilku najsilniejszych w całej Rzeczypospolitej (więcej o tym tutaj).
 
Położony tuż przy Nowym Mieście i ruinach zamku krzyżackiego, między ulicami Bulwar FIladelfijski - Wola Zamkowa - Św. Jakuba Bastion Menniczy dziś już nie prezentuje swojej oryginalnej, pierwotnej formy z XVII w. - wału ziemnego o wys. ok. 8 m z fosą mokrą głębokości ok. 3 m i szerokości ok. 25-30 m. Już niedługo po wybudowaniu - w 1658 r. Bastion Menniczy został rozbudowany przez okupujących Toruń Szwedów i broniących go przed Polakami. Największych przekształceń doznał w XIX w. w ramach rozbudowy infrastruktury potężnej Twierdzy Toruń: w 1824 r. na terenie bastionu powstał wojenny magazyn prochowy o pojemności ponad 50 ton prochu.  W 1888-1890 r. zbudowano tu też składnicę saperską (magazyn pontonów i magazyn czółen mostowych) i w 1890 r. schron.
Od strony Wisły bastion poprzedzony jest murem Carnota z 1824 r.
 
Magazyn pontonów (bud. 1888-1890) w Bastionie Menniczym. Widok od Bulwaru Filadelfijskiego
 
Zobacz więcej o bastionowej twierdzy toruńskiej tutaj.
Wycieczka z przewodnikiem "XIX-wieczny Toruń obronny" tutaj.
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 20-12-2016 23:30
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):