en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Stadion żużlowy Motoarena Toruń

 
Zwiedzanie, informacje
 
Zwiedzanie jest możliwe we wtorki i piątki w godz. 11-14 po wcześniejszej rezerwacji: 
tel. 56 641 02 00
email: marian.filipiak@mosir.torun.pl
 
 
 
Stadion zbudowany w 2009 r. uważany jest za najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Przeznaczony jest wyłącznie dla tej dyscypliny sportu - ze względu na parametry toru nie można go przystosować do dyscyplin lekkoatletycznych bądź piłkarskich. Użytkuje go miejscowa drużyna KS Toruń (dawniej Apator), jedna z najlepszych drużyn żużlowych w Polsce.
Zastąpił stary stadion istniejący od 1950 r. przy ul. Broniewskiego / Szosa Okrężna.
Stadion nosi imię Mariana Rose (1933-1970), toruńskiego żużlowca, drużynowego mistrza świata, zmarłego w wyniku wypadku na torze, pochowanego na cmentarzu przy ul. Wybickiego
Trybuny na dwóch poziomach mieszczą łącznie 15506 widzów na miejscach siedzących + 3 tys. na miejscach stojących. Podczas budowy stadionu wzniesiono pełne zadaszenie trybun, które w 2011 r. zostało rozbudowane, by zakrywać również tor.
Tor ma długość 325 metrów, w tym długość prostych 62 m każda. Promień łuków: 31 metrów. Szerokość pokrytego granitem toru jest zmienna – na prostych wynosi 12 m, na łukach 18 m. Bandy toru od widowni oddziela przestrzeń 3 m. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym podczas budowy toru jest jego nachylenie do wewnątrz. Na prostych wynosi ono około 4% (tj. 50 cm), a na łukach 6-7% (tj. 110 cm).; cecha ta ma umożliwiać zawodnikom rozwijanie wyższych prędkości oraz ułatwić wyprzedzanie na dystansie. 
Północną część obiektu stanowi park maszyn z miejscami dla 50 zawodników.
Tor oświetlany jest w razie potrzeby lampami o łącznym natężeniu 1200 luksów, natomiast oświetlenie o natężeniu 1000 luksów podwieszone jest pod dachem i ma oświetlać płytę stadionu.
 
Poza meczami żużlowymi stadion służy również jako arena koncertowa (wystąpił tu np. Rod Steward w 2011 r., José Carreras w 2012 r.), miejsce kongresów świadków Jehowy, imprez innych organizatorów.

 

drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 04-04-2019 11:31
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):