en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Pałac Dąmbskich

 
Zwiedzanie, informacje
 
Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania
 
Adres: Stare Miasto, ul. Żeglarska 8 (Droga Królewska)
 
Zapraszamy na wycieczkę: 1.8. "Barok w Toruniu" >>>

 
 
 
Pałac na zrębach gotyckich (m.in. dobrze zachowane piwnice), przebudowany w stylu barokowym przez fundatora i następnie pierwszego właściciela, biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego w 1693 roku, do końca XVIII wieku pozostawał w rękach rodziny Dąmbskich, służąc jako prywatna rezydencja urlopowo-wypoczynkowa na czas jarmarków i zimowego karnawału. Nie był to pałac biskupi w rozumieniu urzędowej siedziby biskupów (tym bardziej, że katolicy toruńscy należeli do diecezji chełmińskiej, a biskupi kujawscy mieli siedzibę we Włocławku).

Powstanie się tego budynku w Toruniu spowodowało pojawienie się nowego typu budowli mieszkalnej, wzorowanego na modnych wówczas w zachodniej Europie rezydencjach wielkomiejskich oraz spowodowało zapoczątkowanie tworzenia nowego stylu dekoracji fasad. W przeciwieństwie do innych toruńskich pałaców, ten nie należał do protestanckiego i niemieckojęzycznego patrycjatu miejskiego, stąd jego odmienna forma architektoniczna.
Cała fasada pokryta niezmiernie bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi dziś jest jednym z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego. Gdzieniegdzie pomiędzy tymi ornamentami widoczne są odsłonięte fregmenty ceglanych łuków gotyckich.
Wejście zdobi bogato ornamentowany, okazały portal oraz przedproże. Osobna brama prowadzi na podwórze, gdzie znajduje się oficyna i stajnie.

Od 1815 roku był tu Hotel Gdański (Hotel de Danzig), raczej podrzędnej kategorii, w 1870 roku pałac został przejęty przez wojsko pruskie, a w latach 1874-1887 destrukcyjnie przebudowany - usunięto barokowy portal, szczyt, wysoki, 4-spadowy dach i przedproże i umieszczono kasyno oficerskie 61. Pułku Piechoty, istniejące do I wojny światowej. W latach 1920-1924 była tu siedziba Policji Państwowej. Tutaj mieściło się Dowództwo Okręgu Korpusu VIII, do września 1939 r. też Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, gdzie organizowano ważne wystawy sztuki współczesnej (m.in. w 1924 r. portretów pędzla Witkacego), łącznie prawie 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych - więcej: patrz Konfraternia Artystów.
Po II wojnie światowej, w 1957 roku Pałac przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika (Wydziałowi Sztuk Pięknych), któremu służył do 2013 r. Odtąd jest siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.
W latach 1976-1992 przeprowadzono kapitalną restaurację, przywracając mu oryginalny wygląd fasady.
 
Przedproże i portal
Fragment fasady
Jedna z narożnych figur alegorycznych w zwieńczeniu fasady - Nauka
 
 

Inne pałace toruńskie tutaj.
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (1)
Stanley Foley, 2022-10-07 11:00:05
I can make out a great deal of essential information. https://cuphead.onl
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 05-12-2016 23:14
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):