Toruński Serwis Turystyczny
Mennica
Najstarsza w
państwie krzyżackim wytwórnia monet, medali, czyli mennica powstała w Toruniu przed 1238 r. na mocy przywileju chełmińskiego z 1233 roku, tj. nieomal równocześnie z powstaniem Torunia. Była to mennica krzyżacka, państwowa, służąca do wybijania "jednolitej monety w całej ziemi" (państwie). Jednocześnie była ona nie tylko jedyną najstarszą, ale też jedyną nieprzerwanie działającą w całym państwie krzyżackim.
Pierwotnie umieszczono ją prawdopodobnie na
zamku krzyżackim, a następnie przy dzisiejszej ul. Mostowej 9-13 na
Starym Mieście. Obecnie w tym miejscu znajdue się XIX-wieczna kamienica czynszowa, a o historii miejsca przypomina jedynie tablica pamiątkowa umieszczona na fasadzie.
Z kolei w 1528 r. realizując plany zrównania monety pruskiej z monetą polską i ujednolicenia odmiennych dotąd systemów monetarnych Królestwa Polskiego i
Prus Królewskich, uruchomiono w Toruniu ogólnopruską mennicę królewską. Toruńskie monety z lat 1528-1535 bite dla ziem pruskich należą do najpiękniejszych polskich monet renesansowych, charakteryzują się wysokim poziomem artystyczno-technicznym i po raz pierwszy wprowadzają portret królewski.
Od 1630 do 1766 roku mennica była ponownie własnością miasta (z niewielką przerwą w czasie wojen szwedzkich), a zamknięta została przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego reforma monetarna ustanowiła jedną centralną mennicę w Warszawie.

Więcej o mennicach i monetach toruńskich
tutaj.
Lokalizacja