Toruński Serwis Turystyczny
Miejsce urodzenia Adama Freytaga
 |
|
Zwiedzanie, informacje
Miejsce urodzenia Adama Freytaga to kamienica przy ul. Mostowej 34 na Starym Mieście, dziś będąca w zubożonej formie kamienicy czynszowej, powstałej z przekształcenia w XIX w. z patrycjuszowskiej kamienicy renesansowej.
Jednyną formą upamiętnienia jest tablica pamiątkowa na fasadzie.
|
Był znanym inżynierem wojskowym, autorem publikacji Architectura militaris nova et aucta... (1631 r.) uznawanego za klasyczne i podstawowe do dziś opracownie prezentujące najpełniej tzw. staroholenderski system fortyfikacji.
Jako zdolny student Gimnazjum Akademickiego otrzymał stypendium Rady toruńskiej i wyjechał na studia do Niemiec, następnie zaciągnął się na służbę do wojska Republiki Zjednoczonych Niderlandów, a w 1629 r. podjął studia medyczne na uniwersytecie w Lejdzie.
W 1633 r. Freytag przyjął służbę księcia Janusza Radziwiłła jako inżynier wojskowy, fortyfikator i lekarz, uczestnicząc w wyprawie wojennej pod Smoleńsk w 1634 r., po czym przybył do Torunia, gdzie pozostał do pocz. lat 40. XVII w. Tutaj prowadził wykłady w Gimnazjum Akademickim, gdzie nauczał matematyki i elementów astronomii. Jednocześnie był doradcą Rady toruńskiej, prowadzącej wówczas przez inżynierów Mönninga i Wnkena rozbudowę toruńskich fortyfikacji bastionowych.
Po powrocie na dwór Radziwiłłów na Litwę pracował m.in. jako medyk przyboczny księcia oraz w szkole w Kiejdanach, gdzie był profesorem matematyki.
Freytag zmarł w wieku 42 lat i został pochowany w kościele protestanckim w Kiejdanach, gdzie do dziś znajduje się jego nagrobek.
Lokalizacja