en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Katedra Świętojańska (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty)

 
Zwiedzanie, informacje
 
Katedra Świętojańska do zwiedzania regularnie udostępniona jest od 1. kwietnia do 31. października codziennie w godz. 9.00-17.00, w niedziele i święta w godz. 14.30-17.00. W pozostałych terminach wejść można jedynie do części podwieżowej, gdyż nawy oddzielone są zamkniętymi kratami.
 
Wejście kruchtą północną, tj. od strony Rynku Staromiejskiego.
Zwiedzanie płatne. Do zwiedzania udostępniona jest też wieża, na której znajduje się m.in. słynny dzwon Tuba Dei oraz punkt widokowy. Na górę prowadzi około 200 stopni wąskich, krętych i stromych, ale dla niezapomnianych wrażeń warto tam się wdrapać.
 
Zwiedzanie z przewodnikiem (ok. 1 - 1,5 godz.):
BTP Przewodnicy Toruńscy,
tel. 60 08 24 929
Rezerwacje zwiedzania: e-mail: biuro@przewodnicy.torun.pl.

•  Więcej o kościele tutaj.
 
 
Architekura gotycka klasy światowej.
Imponująca bryła kościoła Świętojańskiego, wspaniałe wyposażenie i wysokiej klasy rzeźba sepulkralna jednoznacznie manifestowały wyjątkową pozycję bogatego toruńskiego mieszczaństwa okresu średniowiecza. Do czasu reformacji kościół Świętojański był najważniejszym kościołem Torunia, cieszył się uznaniem najwybitniejszych rodów patrycjuszowskich.  
Od XVI w., kiedy Toruń stał się miastem protestanckim, kościół od 1530 r. służył wyznawcom luteranizmu, z kolei w latach 1583-1596 był wspólnie i naprzemiennie użytkowany przez protestantów (luteran) i katolików, a od 1596 r. ponownie wyłącznie przez katolików.
 
Ceglana Katedra Świętojańska to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem "Tuba Dei", licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika, pochowanym sercem króla Jana Olbrachta i najwcześniejszą na ziemiach polskich attyką nad kruchtą północną. Kościół ten, będący jednym z najstarszych i jednym z trzech największych w północnej Polsce gotyckich kościołów miejskich, posiada bardzo liczne i cenne zabytki sztuki, zwłaszcza gotyckiej. Kościół był miejscem wszelkich uroczystości, w których udział brali między innymi królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.
Więcej o Katedrze św.św. Janów tutaj.
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (1)
Budda, 2024-03-10 11:36:06
Ok
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 26-02-2019 22:26
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):